V Taliansku môžete vo výkladoch často krát spozorovať veľké kolesá alebo valce syrov. Často krát sú to syry svetoznámych značiek a ich veľké množstvo pochádza práve z tejto krajiny. 

Parmezán - do veľkých žltých kolies sa balí najznámejší taliansky syr parmezán (parmigiano). V celej krajine je aj najpoužívanejší. Má pikantnú chuť, ktorú však získava až v štvrtom roku svojho zrenia. Parmezán je tvrdý syr. Ak je dokonale zrelý, ani po dvadsiatich rokoch nemusí stratiť nič zo svojej znamenitej chuti. Možno ho kúpiť aj v menšom množstvo jemne strúhaný v malých vrecúškach. Mal by sa však strúhať až tesne pred spotrebou, lebo veľmi rýchlo stráca svoju typickú jemnú chuť a arómu. V domácnostiach sa miska s postrúhaným parmezánom ponúka k rizotu, k polievkam a ku všetkých cestovinám. Vyrobiť tento syr podľa talianskeho spôsobu sa odborníci pokúšali už vo všetkých krajinách sveta. Pravý parmezán však možno vyrobiť len v jedinej oblasti na svete a to v milánskej oblasti v okolí Parmy, Cremony, Codogna a Casela. Najdôležitejšie je, že typická aróma parmezánu vychádza zo zvláštnej horkosti mlieka, čo je dané botanickým zložením lúčnych tráv na ktorých sa pasú dojnice. Aromatické zložky sú podmienené zložením pôdy. Vyrábať parmezán sa teda nedá ani nikde inde v samotnom Taliansku. Vplyv má aj ročné obdobie počas ktorého sa vyrába. Čerstvá tráva má inú vôňu a zloženie ako sušená. Pravý parmezán má ochrannú značku, ktorá pozostáva zo slov: zona tipica. Podľa stále kontrolovanej štátnej normy nesmie syr obsahovať viac ako 34% tuku. Čím je parmezán starší, tým je lepší, jeho chuť je silnejšia a ostrejšia. Najlepší je vraj v období dvoch až štyroch rokov zrenia. Je samozrejmé, že od veku rastie aj jeho cena. Označenie Parmigiano reggiano smie nosiť len parmezán vyrobený v okolí Parmy.

Gorgonzola – ďalší známy syr. Meno dostal podľa mesta v provincii Milano. Vyrába sa z plnotučného mlieko dvoch akostí. Je to plesňový syr podobný syru menom Dolcelatte. Zelená gorgonzola je mäkká ako maslo, chutná a ostrá, žltobielej farby so zelenými žilkami. Biela gorgonzola má zloženie rovnaké, avšak nemá ostrú chuť, je sladšia a bez plesne.

La Ricotta Romana - pochádza z okolia Ríma. Vyrába sa z cmaru ovčieho mlieka. Taliani ho jedia s cukrom, niekedy so škoricou. Tenké krajce chleba, potreté týmto syrom sa podávajú na raňajky s bielou kávou. Používa sa na prípravu sladkých jedál a dezertov.

Syr Bel paese - (Pekná krajina) sa vyznačuje veľmi jemným cestom a jemnou mliečnou chuťou

Pecorino – Tento tvrdý syr sa vyrába z ovčieho mlieka a v talianskej kuchyni sa používa veľmi často. Väčšinou sa strúha.

Provolone – skoro každý návštevník Talianska určite pozná tento mastný tvrdý syr oválneho tvaru. Ak nieje vyzretý, má smotanovú chuť. Čím dlhšie zreje, tým je ostrejší. Na predajných pultoch ho možno kúpiť aj ako údený.

Caciocavallo – tento mastný syr sa vyrába z kyslého kravského mlieka. Srvátka sa zohrieva tak, aby sa oddelila všetka syrová hmota od tekutiny, ktorá sa potom zmiesi a zlisuje do rôznych tvarov

Stracchino – je hromadný názov pre väčšiu skupinu podobných syrov vyrábaných zväčša v severnom Taliansku. Najvýznamnejším zo skupiny je Talleggio. Všetky sú mäkké a kyslasté. Blízke sú Gorgonzola a dezertná Crescenza

Mozarella – tento veľmi známy, jemný, slabo kyslastý syr je typickým syrom na pizzu. Pôvodne sa vyrábal z upraveného byvolieho mlieka avšak dnes ho celkom nahradilo kravské mlieko. Podobné sú syry Scamorza, Manteca alebo Fior di latte

Mascarpone – neslaný, surový, smotanový syr. S obľubou sa používa na prípravu dezertov. Vymiešaný s plesňovým syrom je lahodnou nátierkou na chlieb.

Fontina – mnoho odborníkov ale i labužníkov ho pokladá za najlepší syr na svete. Je polotuhý a smotanový. Používa sa pri príprave syrového fondue. Pochádza z údolia Aosta a je pomenovaný podľa vrchu Fontin.

Bel Paese – veľmi jemný, smotanový a lahodný syr, ktorý sa podáva skoro do každej syrovej misy. Môžeme ním nahradiť Mozarellu pri zapekaní do pizzi, cestovín alebo rôznych nákypov.

Ricotta – konzistenciou i vzhľadom sa podobá na tvaroh. Vyrába sa z kravského mlieka, obľúbenejší je syr vyrobený z ovčieho mlieka. Používa sa na prípravu sladkých jedál a rôznych dezertov. Do pikantnejších jedál sa pridáva ako tvaroh alebo čerstvý syr.