Taliansko má, rovnako ako Francúzsko, veľa druhov skvelého vína. Až od roku 1963 má Taliansko systém, podľa ktorého by sa malo víno klasifikovať. Pri toľkom počte typov a druhov vín sa klasifikácia dodnes nedarí úplne zrealizovať. Úradne sa vína delia na také, ktoré podliehajú stálej kontrole a tie, ktoré jej nepodliehajú. Preto bol navrhnutý ďalší deliaci systém.

Denominazione Semplice – Odrody vína pre tieto vína sa pestujú len na určitom území a hrozno sa lisuje a pripravuje podľa tradičných receptúr.

Denominazione origine Controllata – Územie je presne vymedzené, výroba predbieha presne podľa predpisov a je stále pod dohľadom kontroly. Vína sa označujú značkou DOC.

Denominazione Controllata e Garantita – Toto označenie nesú špičkové vína, ktoré po kontrole dostanú pečať, zaručujúcu ich kvalitu. Označované sú skratkou DOCG. 

Barolo – vyrába sa v severnom Taliansku v kraji Piemonte kde sa pestujú aj mnohé iné znamenité vína svetových značiek. Mladé je rubínovej farby, pri dozrievaní získava hnedastú farbu. Neuložené chutí drsne, po niekoľkých rokoch získa silný buket, najlepší okolo šiesteho roku. Je to suché, ťažšie víno s obsahom 15° alkoholu. V tomto štádiu sa považuje za najlepšie.  Prisudzuje sa mu názov „Kráľ vín a víno kráľov“.

Barbaresco je červené víno podobného typu, suché, ľahšie, menej alkoholické. V druhom roku má vôľu fialiek.

Barbera – tohto červeného vína sa do predaja ponúkajú dva druhy. Suché má jemnú vôňu, delikátnu chuť, je parfumové a príjemné. Druhé je sladké. Barbaresco, Barolo a suché Barbera sa výborne hodia k divine a tmavým pečienkam.

Nebiolo - ďalšie známe víno z kraja Piemonte – ľahké, aromatické víno granátovej farby. Na trh prichádzajú tiež dva druhy tohto vína. Suché víno správne dozrieva v treťom roku a sladká odroda je dezertné víno.

Asti Spumante - ďalším významným vínom z tohto kraja. Druh šumivého vína zlatožltej farby, sladkého a voňavého. Podáva sa ako dezertné víno.

Vermút di Torino - najvýznamnejšou gastronomickou pozoruhodnosťou kraja Piemonte je známe mesto Turín (Torino), preslávené Vermútom di Torino. Turínsky vermút prichádza na svetový trh pod názvami Cinzano, Cora, Carpano a podobne. Firma Cinzano vyrába vermút Cinzano Rosso, Bianco alebo Dry. Tieto vína sa pijú chladené, samé alebo so sódou. Cinzano Dry sa používa špeciálne pre výrobou miešaných nápojov. Ďalším výrobkom tohto výrobcu je Cinzano Bitter. Je to jemne horkastý nápoj, ktorý sa pije pred alebo po jedle, chladený, samotný alebo so sódou, prípadne s ginom alebo vodkou. Používa sa ako aperitív pre povzbudenie chuti.

Chianti - Toskánsko, v ktorom sa pestuje vinič, je domovom aj svetovej značky Chianti. Typické červené Chianti má krásnu rubínovú farbu, je ľahké a jeho vôňa vraj pripomína fialky. Najlepšie druhy Chianti sa nechajú uležať 2 – 3 roky. Plní sa do bucľatých fľaší, opletených lykom. V Taliansku sa s nim stretávame všade a vždy má svoju charakteristicky čistú červenú farbu. Tvorí ju zmes dvoch modrých a jednej bielej odrody hrozna. Najakostnejšie Chianti sa vyrába v oblasti Chianti classico. Kontrolná známka vinárskeho syndikátu, čierny kohút na zlatom pozadí, má zákazníka informovať, že sa jedná o jedinečný výrobok znamenitej kvality. Chianti harmonizuje výborne s talianskou kuchyňou. Najlepšie chutí k makarónom a špagetám.

Ruffino - ďalšími významnými vinárskymi lokalitami sú Ruffino a Colli Senesi. Toskánske Ruffino je rubínovo červené, so zvlášť aromatickým buketom.

Monte Pulciano - klasické víno, ktoré má zvlášť jemnú vôňu, je rubínovo červené, suché a čím je staršie, tým je samozrejme lepšie. Patrí medzi najpoprednejšie talianske vína.

Soave - Vo Verone si toto biele víno určite zamilujete pre jeho chuť. Je stredne silné a má ľahkú typickú vôňu.

Est, est, est  (je, je, je) – tak sa volá montefiaskonské víno zo stredného Talianska. Legenda hovorí že nemecký rytier Figer na svojich cestách posielal svojho sluhu napred, aby zistil najlepšiu vináreň v meste a potom na dvere napísal „Est“. Až raz prišiel do vinárne, kde našiel to najlepšie víno a na dvere napísal „Est, est, est“. Potom sa upil až k smrti.

Lacrima Cristi - V kraji Campania, na juhu krajiny, je chýrečné víno Lacrima Christi – Kristova slza – víno zo sopečnej pôdy svahov Vezuvu. Je to suché, ušľachtilé, ohnivé biele víno s jemným buketom. Čím pôjdeme na juh, zistíme, že stúpa aj obsah alkoholu a je aj opojnejšie. Je ešte mnoho miest kde sa vyrábajú vína, veď Taliansko je vinárskou veľmocou a vo svetovej produkcii je stále na poprednom mieste.

Maraschino di Zara - v provincii Padova sa vyrába preslávený likér Maraschino di Zara. Vyrába sa zo zvláštnych dalmatínskych čerešní a je veľmi lahodný. Taliani dávajú Maraschino do ovocných šalátov Macedonia a do palaciniek Luxardo. To je meno zakladateľa výroby likéru.

Capuccino Capri - v Taliansku je taktiež obľúbeným nápojom káva. Známe je Cappucino capri. Je to silná káva pokrytá čiapočkou šľahačky. Posypeme ju škoricou a strúhanou pomarančovou kôrou.

Capuccino ticino – pripravuje sa podobne ako Capuccino capri, avšak šľahačku posypeme kakaom, škoricou, prípadne i mletým muškátovým orieškom.

Mnohé vína nesú na etiketách, niekedy i na priložených brožúrach, označenia, ktorým niekedy nerozumieme. Označujú ich chuť, vlastnosti, prípadne odrodu a lokalitu. Sú to označenia ako :

Abbocato

aromatické, sladkokyslé

 

Liquoroso

likérové víno

Amaro

horké

 

Nero

čierne, tmavé

Asciutto

veľmi suché

 

Pastosa

polosuché

Bianco

biele

 

Rosato

ružové

Chiaretto

svetločervené / ružové

 

Rosso

červené

Classico

ušľachtilé

 

Secco

suché

Dolce

veľmi sladké

 

Spumante

šumivé

Frizzante

perlivé

 

Superiore

ušľachtilé, uznané DOC